Niemcy – Marihuana Jest Już Tam Legalna

marihuana legalna w Niemczech

Niemcy dołączyły właśnie do grona krajów, które postanowiły zalegalizować marihuanę. Decyzję tę podjęto w Bundestagu, gdzie uchwalono ustawę, umożliwiającą obywatelom oraz stowarzyszeniom uprawę i posiadanie ograniczonych ilości konopi indyjskich. Nowe prawo ma wejść w życie już od pierwszego kwietnia tego roku.

Niemcy a Legalizacja Marihuany

Wynik świeżo przeprowadzonego głosowania jednoznacznie wskazuje, że Niemcy zbliżają się do wprowadzenia przepisów legalizujących posiadanie oraz uprawę marihuany w celach rekreacyjnych. Za nowym prawem zagłosowało 407 posłów Bundestagu, podczas gdy 262 było przeciwnych legalizacji. Ustawa, przyjęta przez trójpartyjną koalicję kanclerza Olafa Scholza, otwiera drogę do uprawy do trzech roślin przeznaczonych do prywatnej konsumpcji oraz posiadania do 25 gramów marihuany. To wyraźny sygnał zmiany w polityce narkotykowej, zyskujący poparcie zwolenników liberalizacji przepisów dotyczących konopi indyjskich. Od 1 kwietnia będzie również dozwolona produkcja marihuany na większą skalę, chociaż wciąż ma pozostać niekomercyjna. Warunkiem jest przynależność do klubów konopi indyjskich, których liczba członków nie może przekroczyć 500, a wszyscy muszą być osobami dorosłymi. Konsumpcja marihuany będzie zarezerwowana jedynie dla członków danego klubu. Co ważne, dla nieletnich oraz w okolicach szkół i placów zabaw, marihuana pozostanie nadal nielegalna.

Dlaczego u Naszych Zachodnich Sąsiadów Zalegalizowano Marihuanę?

Minister zdrowia Karl Lauterbach podkreślił, że głównym celem nowych przepisów jest eliminacja czarnego rynku narkotykowego oraz zwiększenie ochrony dzieci i młodzieży. Pomimo burzliwej debaty, minister stanowczo bronił swojego stanowiska przed oskarżeniami o promowanie zażywania narkotyków. Tino Sorge, jednocześnie przeciwnik legalizacji, krytykował propozycję, twierdząc, że może ona wprowadzić łatwiejszy dostęp do używek wśród młodzieży. Jego argumenty spotkały się z ripostą ministra zdrowia, który zaznaczył, że celem jest właśnie przeciwdziałanie nielegalnej strefie handlu narkotykami oraz ochrona najmłodszych. W 2022 roku niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach, zaskoczył opinię publiczną, wyznając, że mimo początkowego sprzeciwu, zmienił swoje stanowisko i poparł legalizację marihuany. Jego argumentacja skupiała się na dwóch kluczowych kwestiach: osłabieniu czarnego rynku poprzez odcięcie źródła dochodów dla grup przestępczych oraz ochronie konsumentów przed skażonymi substancjami. Ponadto, minister Lauterbach przywołał alarmujący raport, z którego wynikało, że liczba niemieckich konsumentów konopi indyjskiej w wieku od 18 do 25 lat wzrosła o 100% w ciągu ostatnich 10 lat. Teraz, po latach dyskusji, niemiecki parlament podjął decyzję o legalizacji marihuany. Obywatele Niemiec powyżej 18. roku życia będą mieć możliwość legalnego posiadania znacznych ilości konopi indyjskich, choć procedury dystrybucji będą podlegać rygorystycznym zasadom.

Na Czym Będzie Polegała Legalizacja Marihuany w Niemczech?

Początkowy plan zakładał, że wybrane sklepy i apteki będą mogły legalnie sprzedawać marihuanę, jednak Unia Europejska zablokowała ten pomysł obawiając się gwałtownego wzrostu eksportu narkotyków. W efekcie tego ograniczenia, dystrybucją marihuany zajmować się będą jedynie niekomercyjne kluby członkowskie, znane również jako stowarzyszenia. Każdy klub będzie mógł skupiać maksymalnie 500 członków, z dostępnością jedynie dla mieszkańców Niemiec. W przestrzeni publicznej dozwolone będzie posiadanie do 25 gramów marihuany, co odpowiada dziesiątkom potężnych skrętów. Limit ten w prywatnych domach wyniesie 50 g. Dodatkowo, legalizacja obejmuje także możliwość własnej uprawy konopi indyjskich – maksymalnie trzy rośliny na gospodarstwo domowe. Władze Niemiec zamierzają w ciągu najbliższych lat ocenić skutki nowego prawa, a z czasem wprowadzić licencjonowaną sprzedaż konopi indyjskich. Jednak już teraz ustawa wywołuje kontrowersje. Niektórzy komentatorzy podkreślają paradoksalność, polegającą na zezwalaniu na posiadanie większych ilości marihuany przy jednoczesnym utrudnieniu jej zakupu. Mocno restrykcyjne zasady dystrybucji budzą pewne obawy o napędzanie czarnego rynku, który może stać się atrakcyjny dla osób, które nie spełniają warunków przynależności do klubów konopnych.

Legalna Marihuana w Niemczech – Jakie Wzbudza Wątpliwości?

Krytycy nowej ustawy to nie tylko komentatorzy, ale także konserwatyści oraz niektórzy lekarze, obawiający się wpływu na zdrowie młodych ludzi. Simone Borchardt z opozycyjnej partii CDU nazwała wprowadzone prawo „całkowicie niepotrzebnym oraz zagmatwanym”, a konserwatywna opozycja zapowiada, że w przypadku wygranej w przyszłorocznych wyborach, całkowicie je zniesie. Szacuje się, że około 4,5 miliona Niemców korzysta z konopi indyjskich. Niemniej jednak, mimo pozytywnego wyniku głosowania, niektórzy ustawodawcy wyrażają wątpliwości, czy nowe przepisy rzeczywiście zmienią krajobraz handlu narkotykami, ze względu na preferencje niektórych osób wciąż wybierających nielegalne źródła. Podobnie jak wielu obserwatorów spoza Niemiec, z zainteresowaniem śledzimy, jak w praktyce będą funkcjonować kluby konopne. Warto zauważyć, że decyzja Niemiec może również rzutować na dalsze zmiany w polityce narkotykowej innych krajów. Czy podobne reformy czekają nas również w najbliższej przyszłości? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © powiew.com - Nasza firma jest na rynku nasion konopi od X lat.