Ile THC w Suszu z Konopi w Polsce?

dopuszczalne stężenie thc w Polsce

Legalizacja marihuany w naszym kraju wydaje się być bardzo odległa. W Europie natomiast coraz więcej krajów zastanawia się nad tym krokiem. Do pełnej legalizacji tego produktu przymierzają się między innymi Włochy, Niemcy czy Szwajcaria. Warto jednak wiedzieć, że niedawno zmieniły się przepisy co do dozwolonej ilości THC w konopiach. Jak wyglądają aktualne przepisy i co dokładnie znaczą?

Dotychczasowe Limity THC w Polsce

Jak do tej pory, nie wiadomo czy i kiedy dojdzie do legalizacji marihuany. Niektórzy politycy walczą o taką możliwość, jednak w dalszym ciągu bez skutku. Przez długi okres czasu limity na zawartość THC w konopiach w naszym kraju były takie same. Wynosiły one dokładnie 0,2 %. W roku 2022 zadecydowano o ich zwiększeniu. Limit THC w produktach konopnych miał wzrosnąć z 0,2% do 0,3%. Co ciekawe, stężenie THC do 0,3 % jest już legalne w wielu częściach świata. W ubiegłym roku poseł Jarosław Sachajko należący do Kukiz’15 wyszedł z inicjatywą zmiany prawa, obejmującego uprawy medycznej marihuany w Polsce oraz limitów THC w konopiach włóknistych.

Warto dodać, że konopie włókniste (Cannabis Sativa) zawierają w sobie tylko 0,2%-0,3%. Projekt ustawy nowelizujący ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii założył zalegalizowanie upraw konopi i to nie tylko tych włóknistych na terenie naszego kraju. Oznaczałoby to wielką zmianę. Producenci konopi mogliby rozpocząć uprawę odmiany indyjskiej (Cannabis Indica). To właśnie z niej wytwarza się tak cenioną na całym świecie medyczną marihuaną, która była sprowadzana do naszego kraju z zagranicy. Ponadto zakładał też podniesienie limitów THC w produktach komercyjnych oraz uprawach do 0,3%.

Nowe Przepisy Dotyczące Stężenia THC

A jak wyglądają aktualne przepisy dotyczące poziomu THC w produktach z konopi indyjskich? Po długich obradowaniach sejm w końcu przyjął jeden z projektów, zaproponowanych przez ugrupowanie Kukiz’15. Nie przyjęto natomiast projektów od Koalicji Obywatelskiej czy Lewicy. Dotyczyły one tego, aby w taki sam sposób traktować osoby będące pod wpływem marihuany, jak osoby będące po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy miały także umożliwiać osobom, które uzyskały receptę na modyfikowanie i udoskonalanie artykułów konopnych, ale na własny użytek. 24 marca 2022 roku zwiększono dozwolony limit THC z poziomu 0,2% na 0,3 %. Ustawa weszła w życie 7 maja 2022 roku, a dzięki niej w Polsce można kupować całkowicie legalnie produkty z konopi zawierające w sobie do 0,3 % THC. Oczywiście, w przypadku wyższych stężeń są one dalej niedozwolone. Posiadając je musimy więc liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Wyjątkiem jest posiadanie recepty na zakup marihuany o stężeniu powyżej 0,3%.

Zmiana tych przypisów jest dosyć istotna. To duży wzrost zawartości psychoaktywnego kannabinoidu o 50% stężenia. Polska dorównała w końcu innym krajom z Unii Europejskiej, w których to takie stężenie jest już zgodne z prawem od dłuższego czasu. Parlament przegłosował poprawki 8 i 93, podnoszące legalny poziom THC z 0,2% do 0,3%, ale także poprawkę 234 włączającą konopie do sektorów handlowych objętych normami UE. Według europejskich działaczy na rzecz liberalizacji prawa konopnego to dobra zmiana, które pozwoli na rozwój firm działających w sektorze cannabis.

Nowe Przepisy Dotyczące Rodzaju Konopi Uprawianych w Kraju

To nie wszystkie zmiany, jakie objęła ustawa. Nowe przepisy podnoszą limity THC w konopiach włóknistych do 0,3%, ponadto pozwalają także na uprawę konopi w Polsce, innych niż włókniste. Można więc uprawiać na przykład konopie indyjskie o stężeniu powyżej 0,3%. Oczywiście, należy przy tym spełnić pewne warunki. Uprawy te mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie do celów naukowo-badawczych tudzież farmaceutycznych. Uprawa marihuany służące do celów leczniczych jest więc w końcu w naszym kraju legalna. Co ważne, mogą zajmować się nią specjalne instytucje badawcze, które uzyskają odpowiednie pozwolenia i spełnią pewne normy. Dodatkowo medyczna marihuana nie będzie już sprowadzana jedynie z zagranicy. Możliwość jej wytwarzania w Polsce może skutkować obniżeniem cen.

Susz Konopny z Zawartością THC 0,3% – Czy Jest Psychoaktywny?

Susz CBD z zawartością 0,3 % THC wykazuje się właściwościami terapeutycznymi. Są one wynikiem zawartości kannabinoidów, flawonoidów czy terpenów. Marihuana lecznicza i rekreacyjne zawiera o wiele wyższe stężenie THC, które wynosi nawet ok. 20%. Susz konopi zawierający w sobie tylko do 0,3 % THC nie jest więc psychoaktywny. Tym samym nie zalicza się go do substancji narkotycznych.

Złagodzenie poziomu dopuszczalnej zawartości THC jest z pewnością bardzo korzystne. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości THC, podnosi się zawartość cennego CBD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © powiew.com - Nasza firma jest na rynku nasion konopi od X lat.