Prawo do Medycznej Marihuany w Polsce

medyczna marihuana w Polsce

22 czerwca 2017 roku polski Parlament podjął decyzję o udostępnieniu chorym ludziom w aptekach medycznej marihuany. Od 1 listopada prawo to stało się rzeczywistością.

W obliczu nowego prawa wszystkie apteki, które posiadają zezwolenie na wytwarzanie leków na receptę, mogą produkować również leki recepturowe na bazie medycznej marihuany z pochodzących z importu roślin cannabisu. Z około 15.000 aptek w Polsce około 90 procent posiada właśnie takie uprawnienia.

Z oficjalnej strony Naczelnej Izby Aptekarskiej dowiadujemy się, że aptekarze będą gotowi na wytwarzanie leków z marihuany jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, gdyż będą oferowane dla nich odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Naczelna Izba Aptekarska przewiduje, że około 300.000 Polaków będzie korzystało z prawa leczenia się medyczną marihuaną. Jednak nie będzie to tanie leczenie, gdyż jeden gram cannabisu w polskich aptekach może kosztować nawet około 60 złotych, a miesięczna terapia to może być koszt nawet 2.000 złotych, gdyż nie przewiduje się refundacji takich leków.

Doktor Marek Bachański, który znany jest z leczenia dzieci chorych na padaczkę właśnie za pomocą marihuany i praktycznie otworzył nam furtkę do jej legalizacji zwraca uwagę na dwa główne problemy związane z legalizacją medycznej marihuany w Polsce. Po pierwsze tylko garstka lekarzy będzie przepisywać recepty na takie lekarstwa, a po drugie jeszcze mniej aptekarzy będzie wiedziała, jak się z takimi receptami i lekami na bazie medycznej marihuany obnosić. Według Bachańskiego w Polsce istnieje zaledwie dziesięciu lekarzy specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat leczenia schorzeń medyczną marihuaną oraz jej odpowiedniego dawkowania.

Obecnie trwają naciski na zniwelowanie zakazu uprawy marihuany w Polsce, ponieważ krajowa produkcja zmniejszyłaby koszty medycznej marihuany i jednocześnie zwiększyłaby jej dostępność. Póki co medyczna marihuana ma być importowana z Holandii bądź Kanady przez koncerny farmaceutyczne, które będą posiadały na to odpowiednie uprawnienia. Tomasz Leleno, który jest rzecznikiem Naczelnej Izby Aptekarskiej mówi, że faktycznie od 1 listopada polskie apteki mają prawo do wytwarzania leków recepturowych na bazie medycznej marihuany, jednak w praktyce trzeba będzie na nią długo poczekać.

Wszystko to przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych potrzebuje aż 210 dni na zarejestrowanie tego produktu na polskim rynku i dopuścić go do obrotu. W tym czasie zostanie zbadane bezpieczeństwo oraz skuteczność tego preparatu. Dopiero po pomyślnym przebiegu tych procedur Naczelna Izba Aptekarska będzie przygotowywała szkolenia dla farmaceutów, którzy będą wyrażali zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

8 komentarzy “Prawo do Medycznej Marihuany w Polsce”


Copyright © powiew.com - Nasza firma jest na rynku nasion konopi od X lat.